ZDALNA AKTUALIZACJA BAZY DANYCH
Zdalna aktualizacja bazy danych
Złożenie wniosku
Aby złożyć wniosek o zdalną aktualizację bazy danych możemy wykorzystać Portal Geodety.
Po zalogowaniu do portalu należy odszukać pracę geodezyjną, dla której chcemy złożyć wniosek o zdalną aktualizację (aktualizacja może dotyczyć tylko zakresu jaki posiada wybrana praca geodezyjna).
Ważne: Dla pracy geodezyjnej z zakresu bazy EGiB cele pracy musi być aktualizacja Ewidencji Gruntów i Budynków lub Modernizacja Ewidencji Gruntów i Budynków. Jeśli chodzi o pozostałe bazy danych, np. BDOT i GESUT to cel pracy nie ma aż takiego znaczenia, ale należy zwrócić uwagęna to, że w każdym przypadku aktualizacji można dokonać w zakresie danej pracy geodezyjnej.
Aby wybrać wniosek należy zaznaczyć go lewym klawiszem myszy i przejść do "Zdalnej aktualizacji danych", jak poniżej:
Po wybraniu opcji pokaże się nowe okno "Wnioski o zdalną aktualizację bazy danych", w którym należy wybrać ikonę czerwonego plusa.
W oknie nowego wniosku należy wybrać zakres baz danych i wprowadzić ewentualne dodatkowe informacje, które chcemy przekazać do Ośrodka razem z wnioskiem. Następnie można wybrać podgląd wniosku aby zobaczyć wygenerowany dokument.
Jeśli Operator nie ma żadnych uwag wybiera w Portalu Geodety przycisk "Wyślij".
Program automatycznie przeniesie Użytkowanika na Profil Zaufany, gdzie należy się zalogować w celu złożenia wniosku do Urzędu.
Obsługa wniosku
Złożony uprzednio wniosek będzie znajdował się w "Rejestrze dokumentów przychodzących". Możemy wyszukać go ręcznie za pomocy dostępnych narzędi lub wyświetlić listę wniosków złożonych w zadanym przedziale czasowym.
Sygnatura w takich wnioskach zawiera numer pracy geodezyjnej.
Dla wybranego wniosku należy wszcząć sprawę w rejestrze spraw (zamówień), wybierając z rozwijalnego menu jak poniżej:
Wyświetli się okno z danymi sprawy, w którym możemy dodatkowo umieścić opis lub uwagi. Następnie zatwierdzamy przyciskiem "OK".
Sprawa w tym momencie pojawia się w "Rejestrze spraw GiK (zamówień)".
Aby decyzję o nadaniu loginu i hasła (którą należy wygenerować), umieścić w dokumentach wychodzących dla pracy geodezyjnej (wykorzystanej do złożenia wniosku), należy najpierw znaleźć tą pracę geodezyjną w menu PZGiK > Rejestr prac geodezyjnych.
Pojawia się okno "Rejestr prac geodezyjnych i kartograficznych", w którym możemy wyszukać konkretną pozycję po zadanych informacjach.
Po wyszukaniu pracy klikamy na nią lewym klawiszem myszy i wybieramy opcję na dole okna - "Rozpoczęcie kompletowania materialów" z rozwijalnego menu.
Następnie aby wygenerować wniosek o przyznanie loginu i hasła do danej aktualizacji należy najpierw przejść do etapów sprawy i dodać kolejny o nazwie: Przyznano dostęp do mechanizmu sieciowego.
Po dodaniu etapu można już wygenerować decyzję o nadaniu loginu i hasła do mechanizmu sieciowego.
Decyzja o nadaniu loginu i hasła daje możliwość stworzenia dodatkowego loginu i hasła dla Użytkownika. W przypadku, gdy składany wniosek zostaje złożony przez Portal Geodety danu Użytkownik ma już swój login i hasło, ale może wygenerować nowe, dodatkowe dane do logowania dla osoby, która ma mieć dostęp do aktualizacji.
W nowym oknie należy nadać odpowiednio login i hasło i zatwierdzić "OK". Wniosek po zatwierdzeniu zostaje generowany.
Po wygenerowaniu nowego loginu i hasła należy dodać to "konto" do listy Użytkowników i nadanie mu uprawnień.
W tym celu należy wybrać w menu głównym programu: Dane > Ustawienia, a w wywołanym oknie Uprawnienia operatora w Panelu Administratora. Na tym etapie program wymaga ponownego zalogowania na konto z uprawnieniami administratora.
Na liście należy odnależć wygenerowanego uprzednio nowego Użytkownika.
W tym momencie należy zadecydować, czy uprawnienia dla danego Użytkownika będą dodawane ręcznie czy stworzymy rolę, która będzie wykorzystywana dla przyszłych Użytkowników. Stworzenie roli ułatwia dodawanie takich samych uprawnień dla większej ilości Użytkowników.
Rolę można stworzyć wybierając czerwoną ikonę plusa na dole okna Ustawień, nadać jej nazwę i dane. W naszym przykładzie rola INTERMOD jest już stworzona. Można zobaczyć jakie uprawnienia zostały nadane w danej roli wybierając ją lewym klawiszem myszy, a następnie czerwony znal plus/minus. W nowym oknie w zakładce Uprawnienia zaznaczone będą odpowiednie cechy roli. Uprawnienia można podglądnąć również wybierając ikonę obok (zaznaczoną na niebiesko).
Jeżeli Operator chce aktualizować bazę danych EGiB musi posiadać w uprawnieniach roli wszystkie cechy dotyczące stanu przyszłego działek/kartoteki działek, stanu przyszłego lokali/kartoteki lokali oraz wgląd do kartoteki lokali.